DİJİTAL PAZARLAMA İLE HEDEFLERİNİZİ BÜYÜTÜN!

Dijital Pazarlama size ne çağrıştırıyor? Sanıyoruz hepimizin aklına 3 kelime geliyor: Strateji, reklam ve satış. Bu 3 kavramda birbirine sonsuz olarak bağlı. Özellikle kurumsal dijital pazarlama hizmeti son dönemde oldukça popüler olmaya başladı. Hatta küçük işletmeler için dijital pazarlama hizmetinin de firmaya yüksek derecede katkı sağladığı bir gerçek. Günümüzde de bu kavramların olmazsa olmazı ise internet. İnterneti kullanmayan ya da doğru şekilde faydalanmayan şirketlerin satışı son derece az.

Markalaşmanın en önemli kriterlerinden biri olan dijital pazarlama, yeni nesil yöntemler arasında sayılıyor. Hatta wikipedia dijital pazarlama ikilemesini şöyle açıklıyor: “Markaların pazarlama için teknolojiyi kullanma şeklini değiştirmesi”. Dijital pazarlama dediğimiz sektör başlı başına bir dünya olmuş, almış başını gitmiş; hepimizin malumu. Tam da bu noktada ister büyük ister küçük işletme olun günümüzün getirisi olan sosyal medya ile dijital pazarlama hizmetinden faydalanın! Şimdi size bunun net açıklamalarını ve sağlamasını yapalım:

Dijital pazarlama ile ön plana çıkın!

Eğer bir işletme olarak sürekli yıldızınızın parlamasını istiyorsanız dijital pazarlamanın ne anlama geldiğini bilmeniz gerekiyor. Üstelik dijital pazarlamayı kullanmak değil “doğru kullanmak” burada ön plana çıkıyor. Bunun için de ya kendiniz dijital medya pazarlama eğitimi alacaksınız ya da profesyonel bir dijital reklam pazarlama ajansından hizmet alacaksınız. İkincisi çok daha net sonuçlara ulaştırır çünkü burada tecrübe oldukça önemli.

Satışlar bir işletmenin varlık şartıdır, elbette. Satışı arttıracak yöntemleri ise özellikle pandemi döneminde market alışverişlerinin bile internetten yapıldığını varsayarsak dijital pazarlamayı asla es geçmemek gerekir. Sosyal medya ile dijital pazarlama da bu işin bir tarafı. Artık bazı internet mecraları pazarlama alanı olarak oldukça farklı ama olması gereken ideal bir boyuta geçti. Tüm bunlarla ilgili daha önce yayınladığımız “Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkarım?” başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Sosyal medya ile dijital pazarlama size ve şirketinize avantaj kazandıracak

Dijital Pazarlama da 4P kuralı ile satışınızı artırın!

Gelelim pazarlamamanın dehası olan isim Philip Kotler’e. Kendisi bir karma geliştirdi ve adına “4P kuralı” dedi. Bu isimle de adını literatüre kazandırdı. 4P kuralının açılımı ise şöyle: Product, Price, Place, Promotion. Yani Ürün, Fiyat, Dağıtım, Tutundurma.

İşletmeler bir ürün ortaya koyarken sırası ile önce fiyatlandırmayı, tüketiciye nasıl ulaşabileceğini ve en son olarak piyasada ürünü tutundurma yöntemlerini araştırmalı. Günümüzde sosyal medya ile dijital pazarlama rekabetin de oldukça güçlü olduğu düşünülürse bu durumun önemi daha da artacak demektir. Hem küçük işletmeler için dijital pazarlama hizmeti alarak büyümenin hem de kurumsal dijital pazarlama hizmeti alan büyük şirketlerin ne kadar avantaj kazandığını kısa vadede görebiliriz. Nereyse zorunlu hale gelen bu durumu Philip Kotler 4P kuralını planlayarak insanlığa armağan etmiş diyebiliriz. Peki nedir 4P kuralının açılımı?

Fiyat (Pricing): Ürünün bir bedeli olmalı. Bir ürüne fiyat biçilirken üretim maliyetleri önemli bir değişen olur. 4P kuralının gerekliliklerinden birisi de budur. Sadece üretim maliyetleri ile fiyatlandırma yapılmaz. Eğer bu böyle olsaydı bugüne kadar pazarlamacılara zaten hiç gerek olmazdı. Tüketicinin o ürüne ödemeye razı olduğu fiyat aralığını belirleyerek hedef kitleye yönelmekten geçiyor olay. Böylece yapılan strateji dijital pazarlamayı yönlendirmiş oluyor. Hassas nokta ise şu: Arz eden kişinin satış için belirlediği rakam ile talep eden kişinin ödemeye hazır olduğu rakamın yakın olması. Bu küçük işletmeler için dijital pazarlama alanında da böyle kurumsal dijital pazarlama hizmeti alan şirketler de böyle.

Ürün (Product): Dijital pazarlama hizmetinin gerçekleşebilmesi için önce bir ürüne ihtiyaç duyulur. Sonra bu ürünün planlaması yapılır ve 4P kuralının içindeki ilk görev gerçekleşmiş olur. Ürünün ne olduğu, nasıl bir yapısı olduğu, şekli, dayanıklılığı, tadı, kokusu, ambalajı gibi birçok özellik anlaşılır olmalı. Yani özetle sağlanacak faydanın farkında olmak gerekli. Dijital reklam pazarlama tam da bunun için var denilebilir.

Dijital Pazarlama ile Hedeflerinizi Büyütün

Büyüme hedeflerinizi gerçekleştirmek için sosyal medya ile dijital pazarlama hizmetinden faydalanın

Dağıtım (Place): Peki bu ürünü nerede bulabilirler? İşte bu noktada Philip Kotler 4P kuralını dijital pazarlamaya uyarlayabilirsiniz. Doğru yere, doğru zamanda ulaştırmak için oldukça ideal bir platform bulmak gerekir. İstediğiniz kadar mükemmel ve kusursuz bir ürüne sahip olun, tanıtımınız kötü ise yeterli sonuca ulaşamazsınız. Sosyal medya ile dijital pazarlama bu alanda reklamınızı yapmak ve ön plana çıkmak için var zaten. Doğru analiz ile oldukça iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Tutundurma (Promotion): Ürününüz tüketiciler tarafından ne kadar biliniyor? Eğer ürün iyi tanıtılmamışsa iyi bir satışa erişmek büyük bir şanstır. Yani ürünü tanıttıktan sonra beklemek değil zihinde kalıcılığı sağlamak için tutundurma çalışmaları yapmak gerekir. Bu noktada yine Philip Kotler 4P kuralını dijital pazarlamaya uyarlamak mümkün. Sosyal medyada çekilişler, indirim duyuruları, yarışmalar gibi tutundurma araçlarını kullanabilirsiniz. Dijital pazarlama alanında en yaratıcı yön sürekli gelişim içinde olan bölgeye ağırlık vermekten geçer, unutmayın!

Bu alternatif bolluğunda siz de ön plana çıkmak ve yaptığınız satışla yetinmek istemiyorsanız 4P kuralını değerlendirebilirsiniz. Üstelik dijital pazarlamaya tamamen sizler için var. Elinizin altındaki değerli mâdeni neden kullanmıyorsunuz? Hemen bizimle iletişime geçin.