DOĞRU REKLAM NASIL YAPILIR?

Reklam tarihte milattan önce 3000′ li yılların civarında ortaya çıkmıştır. Bir ürünü övmek ile başlayan bu eylem zamanla değişik şekiller almaya başlamıştır. Günümüzde reklam çeşitleri oldukça fazladır. Her işletmenin, firmanın veya satış yapan en küçük marketlerin bile reklam yapmaya ihtiyaçları bulunuyor.

Doğru Reklam Yapmanın Amacı Nedir?

Eğer bir ürününüzün satışını arttırmak veya ürününüzün varlığını duyurmak istiyorsanız Ankara reklam ajansı bu ihtiyacınızı en kusursuz şekilde gideriyor. Reklam ürünü tanıtmak amacıyla kullanılan bir terimdir. Dünyada nerdeyse her şeyin reklamı yapılıyor. Pazardan gelen arkadaşınız “manavdan aldığım elma çok güzeldi” kelimesi bile reklam özelliği taşıyor.

Reklamların Yapıldığı Alanlar?

Reklamları nerdeyse çoğu kez yollarda, caddelerde ve bir çok cafelerde fark ediyoruz. Yıllardan beri eskimeyen reklam geleneği halen varlığını sağlıyor hatta son yıllarda artan alanlar ile daha fazla görülüyor. Reklamların yapıldığı alanlar aşağıdaki gibidir;

Televizyonda yapılan reklamlar

YouTube yapılan reklamlar

Instagram’da yapılan reklamlar

• Facebook’ta yapılan reklamlar

• Yollarda yer alan reklam tabelaları

• Caddelerde yer alan yelken bayrakları

• Reklam panoları

• Tasarım üzerine yapılan grafikler

• İşletmenin logosu

• Twitter reklamları

• Google aracılığı ile yapılan özel reklamlar

• Sokak duvarlarında yer alan afişler

• Ürünün üzerinde yazılan ürün ile alakalı yazılar

Reklam sadece televizyonda değil günlük yaşamımızda ve nerdeyse attığımız her adımda karşımızda bulunuyor. Doğru yapılan reklamlar dikkat çekerken yanlış yapılan reklamlar öylece geçiliyor.

Doğru Reklam Nasıl Olmalıdır?

Reklam yapmayı planlıyorsanız önce bir hedef kitle belirlemeniz gerekiyor. Hangi medya aracılığıyla yapıyorsunuz veya nerden yapılması daha çok iş kazandırıyor kontrol etmeniz gerekiyor. Yapılan her yanlış seçim reklamın kalitesini düşürüyor. Belirli site veya tüm alanlarda yapacaksanız hepsinin önceden planlanması gerekiyor aksi takdirde işi kontrol edemeyebilirsiniz.

Yaptığınız reklam temel bir amaca sahip olmalı eğer herhangi bir amacı olmazsa ortaya karışık sonuçlar doğabilir. Reklam güven vermeli ürünün özelliklerini okuyucuya veya dinleyiciye bu duyguyu aktarmaya çalışması firmanın veya işletmenin kâr oranını yüzde yüz artırabiliyor.

Ürünün yapılan reklamı kişiye ürün hakkında bilgi içermelidir ancak üründe olmayan bir özelliği varmış gibi gözüktürmek aynı zamanda dolandırıcılık sayılıyor. Yanlış ürün tanıtımı iflasa kadar yol açabiliyor. Reklam yaparken reklamda yer alan karakterler veya herhangi bir obje çok dikkatli bir şekilde seçilmelidir çünkü belirlenen obje veya karakter zaman içerisinde ürünle özdeşleşiyor ve toplum ürünle bağlantı kurabiliyor.

Kusursuz Reklam Olabilir Mi?

Kusursuz reklam doğru reklamdır. Bu zamana kadar binlerce reklam yapıldı bu reklamlar sayesinde binlerce kâr elde edildi ve bunların hepsi doğru reklamlardır. Kusursuz bir reklam için doğru reklam ajansına başvurabilirsiniz. Fırsatlar hep doğru tercih yapanlar için fırsat sunuyor.