YENİDEN PAZARLAMA (REMARKETING)

Yenide Pazarlama RemarketingEn basit anlatımıyla yeniden pazarlama (remarketing); kullanıcılar web sitenizi ziyaret ederler, herhangi bir işlem yapmazlar, diğer sitelerde reklamınızı görürler ve tekrardan akıllarına girerek sitenize geri çekersiniz. Sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara, sitenizde ziyaret ettikleri bölümler veya diğer etkileşimler temel alınarak özelleştirilmiş reklamlar gösterebilirsiniz.
Yeniden pazarlama (remarketing), web site ziyaretçilerinizin, ziyaret ettikleri diğer web sitelerinde reklamınızın yeninden gösterilmesini sağlar. Yeniden pazarlama (remarketing) sayesinde marka bilinirliğiniz, reklam kampanyalarınızın etkisi ve satın alma oranları artış gösterir.
Aslında pek çoğunuzun başına gelmiştir bu durum. Satın alma eğilimi gösterdiğiniz ürünü araştırmaya başladıktan bir süre sonra aynı ürünü veya markayı sıklıkla reklamlarını görmeye başlarsınız. Aslında bu size markanın; “daha önce dükkanıma geldin, ürüne baktın; bak bir daha düşün!” deme şeklidir. Terim isminden de anlaşıldığı gibi ürünü size yeniden pazarlar.
Sepette Kalan Müşteriler: Yeniden pazarlamayı, bir ürünü sepete atmış ancak satın alma işlemeni tamamlamamış müşteriler için aktif kullanmalısınız. Hatta bu kitleye değişik teklifler ile gidebilirsiniz. Örneğin, “siparişini tamamla %10 indirim kazan” gibi bir reklam metni, dönüşüm oranınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

Daha Önce Alışveriş Yapanlar: Bu kitle de sizin için altın değerindedir. Yani şöyle düşünebilirsiniz: Reklamlarınızı websitenizden alışveriş yapma potansiyeli olan kişilere göstermeye çalışıyorsunuz ancak internet dünyası bunun için en doğru mecra. Ya sitenizden daha önce alışveriş yapanlara ulaşabilseniz, harika olmaz mı? Kesinlikle olur! Google AdWords yeniden pazarlama ile bu mümkün.
Kullanıcılar genellikle kararlarını belirli frekansta reklama maruz kaldıktan sonra verdikleri için, yeniden pazarlama (remarketing), pazarlama yatırımınızın getirisini arttırma yönünde çok önemli bir araçtır. Örneğin bir kampanya yaptınız ve sitenize 1000 ziyaretçi getirdiniz, bunlardan 20 tanesi satın alma gerçekleştirdi. Geriye kalan 980 tanesiyse siteyi terk edip sizi unuttu. İşte bu 980 kişiye, başka sitelerde dolaşırken tekrar reklam gösteriyorsunuz ve sizi tekrar hatırlamalarını sağlıyorsunuz, belki de içlerinden 20 tanesi daha satın alma gerçekleştiriyor. Ne oldu? Reklam harcaması karşılığında elde ettiğiniz getiri 2 katına çıktı, ama siz ilave olarak belki de sadece %10 bütçe artışı yaptınız. İşte re-marketing bu demek: pazarlama yatırımınızın getirisini arttırmak!

YUKARI
WhatsApp chat